Ризици и претње у војно-политичкој области у Источној Азији повећали су се откако су се Сједињене Америчке Државе повукле из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, изјавио је председник Владимир Путин на Самиту земаља Источне Азије.
Председник је подсетио да је Русија отворена за разговоре са свим земљама о стратешкој безбедности.
Он је нагласио да се Русија доследно залаже за стварање атмосфере конструктивне сарадње и јачање стабилности у Азијско-пацифичком региону, укључујући и у војно-политичкој области.
„У настојању да стабилизујемо ситуацију и спречимо нову рунду трке у наоружању, ми смо, као што знате, једнострано прогласили мораторијум на размештање ракета средњег и кратког домета у Азијско-пацифичком региону и другим регионима света, све док се наши амерички партнери буду уздржавали од таквих мера“, истакао је Путин.
Председник је додао да треба заједнички радити на одржавању безбедности у Азијско-пацифичком региону.
„Слажем се са кључном идејом (Ханојске декларације): да наше земље морају заједно да раде на одржавању мира и стабилности у Азијско-пацифичком региону и повећају сарадњу у широком спектру политичких и економских питања“, рекао је Путин.
Путин је нагласио да је, при томе, важно да се делује уз поштовање међународног права, узимајући у обзир међусобне интересе, осигуравајући једнаку и недељиву безбедност.
Руски председник уверен је да будућност Азијско-пацифичког региона зависи од политичке воље земаља овог региона за сарадњу у интересу заједничког развоја.
„Будућност нашег Азијско-пацифичког региона зависи од тога колико можемо да се ујединимо пред новим изазовима и претњама, покажемо политичку вољу за сарадњу у интересу заједничког и одрживог развоја. Овим приступом дефинитивно ћемо постићи резултате“, закључио је Путин.
Председник Владимир Путин био је и остао поборник развоја односа са Сједињеним Америчким Државама, али већ неколико година његово расположење не наилази на узајамност преко океана,...
Амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов изјавио је да су америчке санкције „Северном току 2“ у супротности са међународним правом.
„У Вашингтону одавно покушавају на све начине...
Министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је у разговору са норвешким шефом дипломатије Ине Ериксен Сорејде да се безбедносна ситуација на крајњем северу погоршава.
„Истакнуто је да...
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да се пројекат гасовода „Северни ток 2“ суочава са грубим и незаконитим притиском САД-а и да Москва жали због тога.
„Активности...
"Свуда су учеснике неовлашћених политичких акција називали у Вашингтону борцима за слободу и демократију. Када се иста ствар догодила у самим Сједињеним Америчким Државама, те људе су назвали унутрашњим терористима"
Шеф Комитета за међународне послове Савета Федерације Константин Косачов коментарисао је намеру америчких власти да уведу санкције руском броду за полагање цеви за гасовод „Северни ток 2“,...
„Они су радосни јер изгледа да мисле да то омогућава западним политичарима да скрену пажњу са најдубље кризе коју је њихов либерални модел икада видео.“
Министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да ће Русија преиспитати своје поступке ако Француска и Немачка не приморају Кијев да се придржава "нормандијског" и споразума...