Након уласка у НАТО, балтичке државе постале су један од лидера русофобије и ту је боље да се ћути о предностима, саопштио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, као одговор на речи специјалног представника САД-а за Украјину Курта Волкера о "предностима" за Русију од суседства са НАТО-ом.
„Када су Естонија, Литванија и Летонија постале чланице НАТО-а, не само да нису ублажиле своје антируске изјаве и своју антируску политику, већ су заправо постале лидери русофоба у западном свету“, рекао је Лавров на конференцији за медије.
„НАТО и Европска Унија сада у великој мери проверавају своје антируске акције о том ставу који намећу три балтичке земље, стога би господину Волкеру боље било да ћути о користи за Русију, јер је за нас корисна она ситуација која уједињује све земље нашег заједничког континента“, додао је министар.
Лавров је био скептичан и по питању „мира“ који влада у балтичким државама након њиховог уласка у НАТО, посебно када је у питању дискриминација у тим земљама људи којима је руски матерњи језик.
„Ако говоримо о оном делу његове изјаве да Русија има користи од чињенице да у балтичким земљама влада мир, овде мора да се схвати о чему се ради. Ако се под миром подразумевају летонска и естонска политика величања апатридије и политика исте те Летоније о избацивању руског језика из образовања, и, уствари, из свих области јавног живота. Ако се под чињеницом да тамо влада мир подразумевају редовни неонацистички маршеви, попустљивост радикалним националистима и стимулисање раскола друштва, онда ја прилично сумњам да је такав ’мир‘ користан за Русију“, оценио је Лавров.
Он је додао да такав мир није користан ни за једну државу, укључујући и балтичке земље.
Волкер је раније изјавио да је Русија заправо имала користи од чланства Естоније, Летоније и Литваније у НАТО-у. Он је напоменуо да су сада то независне земље, чланице ЕУ, део НАТО-а, да су одлични суседи за Русију, да у тим земљама влада мир, да нема насиља и да постоје трговина и економски развој.
Наталија Поклонска, заменик председника Одбора за спољну политику Државне думе, критиковала је украјинско министарство спољних послова због протестне ноте коју је Србији изразило због посете кримске...
Москва жали што многи у САД-у планирају да користе русофобију у изборним кампањама, изјавила је портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова.
Тако је она прокоментарисала ситуацију око...
Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган разговарали су телефоном о појачавању напора у борби против тероризма, укључујући и у сиријској провинцији Идлибу...
Русија је на основу реципроцитета донела одлуку о протеривању двојице сарадника немачке амбасаде, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
Двоје запослених немачке амбасаде у Русији...
Председник Владимир Путин критиковао је поступке парламента ЕУ, који је покушао да искриви истину о Другом светском рату.
„Покушаји искривљавања историјске истине се не прекидају. Њима се...
Стални представник Русије при ЕУ Владимир Чижов сматра да би у наредним годинама у односима Москве и Брисела могао наступити „нови почетак“.
„Током новог институционалног циклуса ЕУ...
Иницијатива великог евроазијског партнерства отворена је за Европску унију, изјавио је специјални изасланик Министарства спољних послова Русије Кирил Барски.
„Наша иницијатива је максимално флексибилна, отворена је и...
Министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да није разговарао о „мешању у изборе“ са својим домаћинима у САД-у, али да је Москва вољна да објави...
Министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Мајк Помпео обратили су се медијима након разговора у Вашингтону, првог таквог састанка од 2017. године.
Говорећи на...