Русија очекује да са САД настави конструктивну потрагу за узајамно прихватљивим решењима о проблемима који се односе обнављање Споразума о мерама за даље смањење и ограничавање стратешког офанзивног оружја (СТАРТ), наводи се у коментару Министарства спољних послова Русије.
„Рачунамо на наставак конструктивне потраге са Сједињеним Америчким Државама за узајамно прихватљивим решењима о проблемима који се односе на преуређивање и изузимање стратешког офанзивног оружја. Сматрамо да је неопходно да се обезбеди адекватно решење овог питања које је од фундаменталног значаја са становишта приступа страна имплементацији наведеног Споразума“, истиче се у тексту коментара.
Раније је заменик помоћника министра одбране САД за нуклеарну и ракетну политику Роберт Суфер изјавио да САД засад нису донеле одлуку да ли ће продужавати Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања са Русијом после 2021. године, али засад намерава да га поштује.
Споразум СТАРТ, који су потписале Русија и Сједињене Америчке Државе 2010. године, ступио је на снагу 5. фебруара 2011. године. Он предвиђа да свака страна смањује нуклеарни арсенал на такав начин да у наредних седам година и надаље укупне количине наоружања не прелазе 700 интерконтиненталних балистичких ракета, балистичких ракета на подморницама и тешким бомбардерима, као и 1.550 бојевих глава и 800 распоређених и нераспоређених лансирних система. Споразум обавезује Русију и САД да размењују информације о броју бојевих глава и ракета-носача два пута годишње.
Русија и Сједињене Америчке Државе су до 5. фебруара 2018. године морале да достигну контролне показатеље према Споразуму. Споразум истиче 2021. године.
САД су изјавиле да су испуниле своје обавезе још у августу 2017. Како је раније саопштила портпаролка америчког Стејт департмента Хедер Наверт, САД рачунају на наставак поштовања Споразума и сматрају да СТАРТ чини односе са Русијом стабилнијим и побољшава безбедност САД и њених савезника. Међутим, Москва је саопштила да Русија не може да потврди да су Сједињене Америчке Државе у потпуности усагласиле своје стратешко офанзивно наоружање са Споразумом.
Посланик Државне думе са Крима Руслан Балбек прокоментарисао је у интервјуу за РТ изјаву бившег немачког канцелара Герхарда Сцхроедера, у којој је говорио о свом разумевању разлога поновног уједињења Крима са Русијом.
Сенатор Алексеј Пушков назвао је постављање Викторије Нуланд на место америчког државног подсекретара очекиваним.
Према његовим речима, Нуландова је симболична фигура за америчку спољну политику која се...
Министарство спољних послова Русије саопштило је да та земља још увек није добила доказе да је икону поклоњену министру спољних послова Сергеју Лаврову у Сарајеву посљедњи власник стекао нелегално.
Сенатор Алексеј Пушков је на Твитеру саопштио ко се, према његовом мишљењу, највише каје због повлачења Русије из Уговора о отвореном небу.
Раније је Министарство спољних послова Савезне Републике...
Шеф Одбора Државне думе за међународне послове Леонид Слуцки рекао је да је завршетак процедура за повлачење из споразума о отвореном небу предвиђен до шест месеци,...
Почетак поступка за повлачење Русије из Споразума о отвореном небу настао је због неприхватљиве ситуације око Споразума након повлачења САД-а, рекла је портпарол Министарства спољних послова...
Кривица за раскид Споразума о отвореном небу у потпуности лежи на Сједињеним Америчким Државама и њиховим НАТО савезницима, рекао је шеф Комитета за међународне послове Савета...
До нормализације руско-америчких односа није дошло за време док је председник САД-а био Доналд Трамп, а при Џоу Бајдену постоји ризик од даље деградације ситуације, изјавила...
Портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова прокоментарисала је блокаду налога на друштвеним мрежама још увек актуелног председника САД Доналда Трампа рекавши да све то личи на...