Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Објављено: 05.12.2023.год.
Фото: Jim WATSON / AFP

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?


Извор: РТ / Тарик Ц. Амар (Ф)


Пред крај Другог светског рата (у Европи), Немци су често делили мрачну шалу, одражавајући њихов заслужени страх од могућности пораза: „Уживајте у рату, мир ће бити ужасан. Наравно, упркос најгорим напорима украјинске крајње деснице да нашкоди и политици и имиџу своје земље, ниједан објективни посматрач не би изједначио Украјину са нацистичком Немачком.


Ипак, тај стари немачки хумор на вешалима указује на питање које је сада релевантно за Украјину. Чак и милитантно антируски Економист уочава „ратни замор“ и у САД и у ЕУ. Западно финансирање од којег зависи Кијев је у опасности да пресахне; а тренутна обећања о новцу нису поуздана.


Када и како ће се рат завршити?

Блумберг извештава о „осећају суморности“ у Украјини, а Вол Стрит журнал признаје да „Москва има предност на војном, политичком и економском фронту“. Истакнути амерички војни коментатор Мајкл Кофман, који често гази танку линију између професионалне анализе и прозападне пристрасности, близу је суочавања са стварношћу. И даље инсистирајући да је „нетачно сугерисати да Русија побеђује у рату“, он признаје да „ако се следеће године не донесу прави избори о украјинском приступу и западним ресурсима, онда изгледи Украјине за успех изгледају мутни“. Он такође предлаже да Кијев пређе на дефанзиву. Искрено, већ и јесу и нису имали избора.

Ипак, одбрамбена стратегија не може постићи званичне ратне циљеве Украјине, јер они укључују преузимање територије од Русије. За Украјину, Кофманови „исправни избори“ подразумевају одустајање од тога. Некадашњи ратни хушкач и саветник Зеленског – а сада непријатељ – Алексеј Арестович, на пример, исправно је уочио ту чињеницу. Такав исход се назива „губитак“. Редефинисање тога као облика „успеха“ – померање статива које је сада популарно на Западу – изгледа као неспретан покушај да се рационализује и прода пораз.

Што се тиче „правих избора“ за Запад, упркос очајничким позивима реконструктора Хладног рата и украјинског прокси ратног поспешивача Тима Снајдера и америчког главног стратешког ментора Волтера Расела Мида, Запад би могао да настави да финансира Украјину, али је мало је вероватно да ће још једном повећати цену. Зашто би, када су све њене досадашње стратегије – економске, војне, дипломатске и информационим ратом – пропале по велику цену? Уместо тога, дешава се амерички покушај да се већи терет прокси рата пребаци на ЕУ.

Ако Доналд Трамп победи на америчким изборима за мање од годину дана, онда ће се тај тренд сигурно убрзати, што је чак и британски државни емитер Би-Би-Си одавно препознао. Вероватно су у праву западни посматрачи који сматрају да је то разлог да Русија не жури да склапа мир пре новембра 2024. године.

Али шта ако Запад и Украјина изненада осмисле потпуно нови пакет бриљантних стратегија које мењају игру? Након што се „чудотворно оружје“ сруши, можда ћемо видети „чудотворне идеје“? нећемо. Јер да су западне елите могле да их имају, већ би их искористиле.

Што се тиче Украјине, Маријана Безуглаја, чланица парламента, управо је изазвала пометњу оптужујући војску да није успела да произведе било какав прави план за 2024. Јасно је да је овај напад део борбе за моћ – и игре окривљавања – између председника Владимира Зеленског и главнокомандујећег Валериај Залужног. Али Безуглаја не лаже, само искоришћава чињенице.

Одржавајући у животу упорно несофистицирану западну традицију стереотипа о Русији по великој цени, НАТО стручњаци попут Констанце Стелценмилер из Брукингс института можда настављају да потцењују Москву као „не толико стратешку и не толико интелигентну“, већ само веома „одлучну“. На основу те претпоставке, западњаци – укључујући стручњаке за размишљање – у застоју од онога на чему инсистирају да замишљају као не баш паметну Москву, морају закључити да су још мање бистри.

Али ако ништа не успе као успех, тачно је и супротно – ништа не успева као неуспех: неуспеси Украјине и Запада су већ самојачајући тренд. Дакле, сада је релевантно питање: када се садашњи рат заврши, највероватније украјинским (и западним) поразом, шта ће бити после њега? То је питање на које је и правовремено и тешко одговорити.

Као прво, у Украјини и на Западу још увек има превише оних који верују – или се претварају да верују? – да рат треба и може да се настави, можда годинама. Немачки канцелар Олаф Шолц, на пример, управо је изјавио да ЕУ мора да настави да подржава Украјину јер је за блок од суштинског значаја да Русија не сме да победи. Такве непопустљиве позиције – или реторика – одају нереалну процену украјинских, западних и руских капацитета. Они такође подразумевају жртвовање више живота Украјине у интересу ЕУ.

Шолц, на пример, говори из готово дирљиво савршене позиције слабости. Његово лично одобравање је управо достигло рекордно низак ниво; коалиционој влади коју покушава да води не иде много боље. Није ни чудо: Међународни монетарни фонд сада очекује да ће Немачка ове године завршити као највећа светска економија са најлошијим учинком, док је неуставна финансијска превара владе изазвала озбиљну буџетску кризу која ће изазвати болне резове јавне потрошње.

Шолц може, наравно, да лаже. Постоје и непотврђени извештаји – или цурења? – да Берлин планира да се придружи Вашингтону у приморавању Украјине да се помири.

Украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба можда и даље храбро пориче да осећа било какав притисак западних спонзора своје земље.

У стварности, вишеструки сигнали указују у другом правцу: западни лидери барем разматрају опцију да смање своје губитке тако што ће Украјину натерати да се одрекне територије.

Насупрот томе, западњачки разговори о рату у Украјини имају све слабији звук. Иронично је да је пре само неколико месеци – али пре него што се предвидљиви неуспех украјинске летње офанзиве претворио у непобитну чињеницу – Форин Полиси претпоставио да је украјинска политика руског председника Владимира Путина постала плен заблуде о потопљеним трошковима. До сада је јасно да је Запад тај који доживљава невољност безобзирног коцкара да одустане пре него што претрпи још веће губитке. Цинизам, воља да се исцеди последњи комад крви из Украјине и тврдоглаво одбијање да се признају грешке из прошлости такође ће играти улогу.

Ипак, треба напоменути да су чак и неки посматрачи који не пате од таквих западних предрасуда песимистични у погледу брзог окончања рата. То је зато што верују да ће на крају Вашингтон наставити да подстиче свој прокси рат против Русије у Украјини, ко год да је или изгледа да је главни у Белој кући. За Украјину и Украјинце би таква стратегија ипак значила пораз, али после још више губитака и страдања.

С друге стране, с обзиром на тешко стање украјинског људства и других ресурса, не може се искључити изненадна промена ситуације на терену. Рат би могао да уђе у нову фазу обележену (у почетку) локалним сломовима украјинских снага и тако значајним руским продорима да би Кијев морао да прихвати пораз у овом или оном облику, било под режимом Зеленског или наследником.

Страх појединих западних званичника да би Украјина могла да се „расплете“ већ ове зиме није без основа. У том сценарију, борбе би биле готове релативно брзо, односно најкасније у неком тренутку следеће године, чак и ако би могло потрајати много дуже (упоредите случај Кореје) да се формално ратно стање замени миром у пуном смислу те речи. Као што је Џон Миршајмер упозорио, истински или инхерентно стабилан мир може бити немогућ, али де факто прекид борбених дејстава– назовите то замрзнутим сукобом, ако желите – може да му претходи. Можда није лепо, али би ипак направило велику разлику.

Све наведено повлачи парадокс. Још не можемо рећи да ли је крај рата близу, али није прерано размишљати о послератном периоду. Непознанице садашње ситуације усложњавају и питање какав ће тачно облик попримити то послератно доба.


Судбина украјинских војних и НАТО амбиција

Претпоставимо следеће: прво, док се формално ратно стање може наставити, важније питање је шта ће бити потребно да се окончају стварне борбе. Кијев би изгубио територију и, генерално, морао би да учини додатне уступке Русији. Најлакше је предвидети повратак Украјине на неутралност и, посебно, одустајање од својих НАТО амбиција (и, наравно, тренутне де факто интеграције у алијансу). Други исход који Русија мора да тежи јесте ограничавање војног потенцијала Кијева. Трећи резултат који Москва неће пустити је да или потпуно неутралише (вероватно немогуће) или снажно умањи утицај украјинске крајње деснице.

Тако ће послератна Украјина бити мања, неутрална, војно слаба, а њена званична политика и институције (посебно оне наоружане, као што су полиција и војска) мораће да пусте крајње десничарско особље и утицај, барем на површину. Нема више „Црних сунца“ на изложби, осим можда на приватним забавама. Ако се ови услови не испуне, борбе могу и даље привремено престати, али не задуго.

Што се тиче НАТО-а (односно САД), овде је фундаментално питање да ли ће Русија уопште поново тражити велико решење, принципијелно ресетовање, али овог пута са позиције повећане снаге или, уместо тога, искористити своју предност да постигне више ограничен циљ да оствари свој безбедносни интерес тако што ће обликовати „само“ решње о Украјини и око ње.

Русија може, а можда и не жели – или бити у стању – такође да натера НАТО да експлицитно одустане од Украјине и, шире, од његове погрешно схваћене стратегије ширења. Штавише, Москва може, али и не мора покушати да поново инсистира на фундаменталној ревизији европске безбедносне архитектуре и њеног односа са САД и НАТО, као у својим предратним предлозима крајем 2021.

Оно што је извесно јесте да када Москва створи чињенице на терену у Украјини, а Кијев буде морао да се врати на неутралност (речју и делима), држање НАТО-а ће изгубити велики део свог значаја. Постоје незванични сигнали да блок можда размишља о прихватању само дела Украјине (ни Кијев нити његове западне присталице неће признати Крим или друге територије под контролом Москве као руске и вероватно ће их називати „окупираним“). Ако је такав план Б озбиљан, упркос чињеници да би прекинуо традицију НАТО-а и био глуп, Украјина га одбацује. И опет, било какви знаци његове примене би вероватно брзо поново покренули борбе. Истина је да су неки паметни посматрачи спекулисали да би Москва можда била вољна да живи са смањеном Украјином која је део НАТО-а. Али у вези са овим, вероватно ће погрешити.

Какав год приступ да изабере Русија, кључна ствар је да она сада има иницијативу. То је, драги НАТО, оно што се дешава када изгубите рат: Запад неће постављати дневни ред.


Будућност настојања Кијева за чланство у ЕУ

Шта је са ЕУ? На крају крајева, један од кључних узрока актуелног рата и претходне кризе била је промена режима у Кијеву 2014. године, која је покренута сукобом око уласка Украјине у тај блок. У овом тренутку, ЕУ не показује намеру да промени овај курс. Заиста, изгледа да ће ускоро отворити формални процес који води ка пуноправном чланству. Међутим, постоји отпор неких држава чланица. Отворено одбијање долази из Мађарске, чији премијер Виктор Орбан прети да ће блокирати ову политику као и више новца за Кијев. Тамо где Орбан исплази врат, он можда није сам у страху од интеграције велике, сиромашне, веома корумпиране, девастиране и револуцији склоне нове државе чланице са безбедносним проблемом из пакла.

У сваком случају, претпоставимо да се за сада елита ЕУ сналази – на пример ослобађањем више замрзнутих средстава за Мађарску – и да Украјина улази у званичне преговоре о чланству. Као што је одавно истакнуто, почетак преговора о приступању није исто што и добијање чланства. Најмање године, а могуће и деценије, могу да одвоје једну тачку од друге, а процес такође може да се заглави у блату. Штавише, као што су недавни изборни успеси Словака Роберта Фица и Холандије Герта Вилдерса још једном показали, тло се помера и унутар ЕУ. Додајте налет АфД-а у Немачкој, а способност ЕУ да се држи плана је веома упитна.

Послератна Украјина вероватно неће бити пуноправна чланица Европске уније. Или на дуже време или можда заувек.


Хоће ли режим Зеленског преживети?

Шта је са Украјином код куће? Тешко је замислити политички опстанак актуелног председника Владимира Зеленског у Украјини након пораза. Чак и сада, интерна анкета украјинске владе коју цитира Економист показује драстичан пад његовог рејтинга. Што је још горе, док је Зеленски пао на 32%, главнокомандујући Залужни и даље има 70%, а посебно злокобни шеф украјинске војне обавештајне службе Кирил Буданов, који поносно води програме атентата, има солидних 45%.

И, наравно, Економист који објављује такве бројке је још један знак да Зеленски такође губи подршку Запада. Првобитно интензиван култ личности који је Зеленски уживао на Западу као готово чудесног вође можда га је преварио у лажни осећај сигурности и незаменљивости. У стварности, то га сада чини савршеним жртвеним јарцем. Као што знамо из класичне трагедије, са великом уздизањем долази потенцијал за дубок пад.

Шта би било после режима Зеленског? Овде је време да сакријете кристалну куглу јер ствари постају једноставно превише непрозирне. Једна ствар којој истински пријатељи Украјине треба да се надају јесте да ће оно што је следеће заправо и даље бити неки облик кохерентне и минимално ефикасне владе. Они са лоше осмишљеним фантазијама о „јужнокорејском чуду“ у ономе што ће остати од Украјине, можда ће желети да се поново фокусирају на елементарнија, хобсовска питања: у земљи пуној разочараних грађана и ветерана и преплављених оружјем, са крајњом десницом без премца на свету, ствари би заиста могле постати веома ружне.




Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Новости

Хроника специјалне војне операције за 16.1.2025.

Руске снаге извеле су удар беспилотним летелицама на Кијев. Украјинске формације погодиле су нафтну базу у...

Путин потписао указ о проглашењу 2025. године Годином браниоца отаџбине
Путин потписао указ о проглашењу 2025. године Годином браниоца отаџбине

Указом је наложено председничкој администрацији да формира организациони одбор и дирекцију за одржавање догађаја у оквиру Године браниоца отаџбине.

2025-01-16 21:11:51

Вучић одговорио Лаврову: Србија има право да национализује НИС, али то неће учинити
Вучић одговорио Лаврову: Србија има право да национализује НИС, али то неће учинити

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Србија има право да национализује НИС, али је поручио да наша земља неће учествовати у отимању руске имовине.

2025-01-16 17:19:53

Припремите се за рат – генерални секретар НАТО-а
Припремите се за рат – генерални секретар НАТО-а

Марк Руте позвао је чланице Алијансе да повећају расходе за одбрану, јер је „будућа безбедност у опасности“.

2025-01-15 14:37:18

Украјина и Запад „уцењују“ афричке државе да се супротставе Русији – Москва
Украјина и Запад „уцењују“ афричке државе да се супротставе Русији – Москва

Лидери афричког континента су под све већим притиском да бојкотују догађаје које организује Кремљ, изјавио је званичник Министарства спољних послова Анатолиј Башкин.

2025-01-15 14:27:44

О. Дарко Ристов Ђого: Власт невољна да саслуша Кустурицу није способна да влада
О. Дарко Ристов Ђого: Власт невољна да саслуша Кустурицу није способна да влада

Неће власт појединачно срушити ни један ни два интервјуа Емира Кустурице већ сопствена осионост иза које не стоји ни изблиза онолико интелигенције колико она мисли да посједује

2025-01-15 01:37:05

Вучић је споредни путник у америчком возу — Звезда, медијска кућа Армије Русије
Вучић је споредни путник у америчком возу — Звезда, медијска кућа Армије Русије

Вашингтон и Београд заједничким напорима намеравају да одузму имовину Русији у нафтној компанији Србије

2025-01-14 23:59:57

Стеван Гајић: Србин није идиот
Стеван Гајић: Србин није идиот

Чини се да су многи у народу, па и у елити навикли на Вучићеву верзију пакла. Овај врло специфичан пакао постао је многима зона комфора јер мисле да је неизвесно шта ће бити после, а ово зло барем познајемо

2025-01-14 22:16:37

Хроника специјалне војне операције за 13-14.1.2025.
Хроника специјалне војне операције за 13-14.1.2025.

Руске снаге извршиле су серију удара на различите објекте на територији која је под контролом украјинских...

2025-01-14 22:11:14

Напад на \
Напад на "Турски ток" - напад на суверенитет европских земаља које га користе — Сијарто

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток

2025-01-13 15:46:14

Украјина је покушала дроновима да уништи руску станицу за Турски ток – Москва
Украјина је покушала дроновима да уништи руску станицу за Турски ток – Москва

Напад је спречен на кључној станици за компресију, саопштило је Министарство одбране РФ

2025-01-13 15:42:55

Колонијалне силе подстичу сукобе у Африци – лидер Судана
Колонијалне силе подстичу сукобе у Африци – лидер Судана

Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији

2025-01-13 14:14:26

О\'Брајан за РТС: Најбезбедније је да удео руског власништва у НИС-у буде нула
О'Брајан за РТС: Најбезбедније је да удео руског власништва у НИС-у буде нула

Србија и Сједињене Америчке Државе званично су започеле стратешки дијалог. О томе шта ће тај облик партнерства значити у пракси, како ће утицати на односе Београда и Вашингтона, између осталог, за РТС је говорио Џејмс О\'Брајан, помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања.

2025-01-12 23:01:36

Хроника специјалне војне операције за 11-12.1.2025.
Хроника специјалне војне операције за 11-12.1.2025.

Руске снаге су изводиле ударе на објекте украјинских формација у централном и западном делу тзв. Украјине....

2025-01-12 21:47:13

Трампов изасланик за Украјину позива на „максималан притисак“ на Техеран
Трампов изасланик за Украјину позива на „максималан притисак“ на Техеран

Кит Келог каже да су војни, економски и дипломатски напори неопходни за „промену Ирана на боље“

2025-01-12 13:01:07

НАТО база у Румунији могла би да изазове сукоб – председнички кандидат
НАТО база у Румунији могла би да изазове сукоб – председнички кандидат

Ширење базе МК има за циљ покретање рата са Русијом, тврди Калин Георгеску.

2025-01-12 12:17:59

Гренланд жели независност – премијер
Гренланд жели независност – премијер

Гренландски народ не жели да буде ни дански ни амерички, изјавио је премијер Муте Егеде.

2025-01-12 12:16:11

Зоран Милошевић: Русија као Нојева барка
Зоран Милошевић: Русија као Нојева барка

Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе. То није фантазија, већ њихова стварност. Русија може да понуди физички огромне просторе, као и културне и вредносне смернице за милионе људи који желе да постану држављани Русије. У суштини, то је мултинационални и сложени, али уједињени руски свет који се градио и наставиће да се гради у будућности

2025-01-12 12:08:31

Вучић о америчким санкцијама НИС-у: Реч је о најтежим санкцијама, очекују излазак руског капитала до 25. фебруара
Вучић о америчким санкцијама НИС-у: Реч је о најтежим санкцијама, очекују излазак руског капитала до 25. фебруара

Председник Србије Александар Вучић рекао је да су америчке санкције НИС-у свеобухватан удар на руске компаније и компаније повезане са њима, међу којима је и НИС. Реч је, како је рекао, о најтежим санкцијама, очекују излазак руског капитала до 25. фебруара. Истакао је да ће Србија реаговати одговорно и озбиљно и да неће журити са доношењем погрешних одлука

2025-01-11 22:55:46

Случај НИС: Путин држи нож и погачу, или ће се одрећи Вучића или српског народа
Случај НИС: Путин држи нож и погачу, или ће се одрећи Вучића или српског народа

Учествовање Александра Вучића у подлом америчком плану да се Русија протера са тржишта енергената у Европи за Москву би могло да буде преломна тачка када је реч о српско-руским односима

2025-01-11 21:37:03

Милош Јовановић: Санкције НИС-у имају циљ да послушник Вучић потпуно окрене Србију Западу
Милош Јовановић: Санкције НИС-у имају циљ да послушник Вучић потпуно окрене Србију Западу

Нова Демократска странка Србије (Нови ДСС) саопштила је данас да америчка одлука о увођењу санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) не сме да произведе политичку, економску и медијску атмосферу која би логиком „сила Бога не моли” довела до потпуног окретања Србије Западу

2025-01-11 21:32:54

 Словачка прети блокадом помоћи Украјини због спора око транзита гаса – медији
Словачка прети блокадом помоћи Украјини због спора око транзита гаса – медији

Премијер Роберт Фицо наводно је запретио вета на подршку ЕУ Кијеву ако се не реши питање транзита гаса кроз Украјину.

2025-01-10 14:54:35

„Путин жели да се састанемо“ – Трамп
„Путин жели да се састанемо“ – Трамп

Новоизабрани председник САД више пута је обећао да ће посредовати у окончању конфликта у Украјини.

2025-01-10 13:51:25

Сећање на Војску Републике Српске
Сећање на Војску Републике Српске

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.

2025-01-09 23:24:08

Александро-Калиновски правац: напредовање Оружаних снага Русије у границама Дзержинска (Торецка)
Александро-Калиновски правац: напредовање Оружаних снага Русије у границама Дзержинска (Торецка)

Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске стране, јуришне групе са подршком дронова већ дејствују у непосредној близини западних предграђа овог насеља.

2025-01-08 13:08:22

RT desno / neodredjen svuda
proba
baner rakija desno stare vesti / ali nema dole kategorije
baner apartman desno / neodredjen-svuda
baner obzor desno - rusija - neodredjen svuda
форум
мислјенја свуда

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: