Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 08.01.
Руска војна полиција почела да патролира у подручју сиријског Манбиџа - Руска војна полиција почела је да патролира на подручју Манбиџа у сиријској провинцији Алепо у близини турске границе, изјавио је новинарима портпарол полиције Јусуп Маматов.
Преглед политичких и других вести за 08.01.
РТ: Болтон је направио озбиљну грешку, Анкара неће прогутати његове коментаре о Курдима из Сирије - Ердоган - Амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон направио је "велику грешку" наводећи безбедносне гаранције Анкаре за Курде као предуслов за повлачење САД-а из Сирије, изјавио је турски председник Реџеп Таип Ердоган.
Турски је упутио огорчени вербални напад на Болтона док је у уторак говорио пред парламентарном групом владајуће странке у земљи.
"Није могуће да прихватимо и прогутамо Болтонове изјаве саопштебе у Израелу", рекао је Ердоган.
"Болтон прави велику грешку, његова изјава је неприхватљива.", нагласио је Ердоган.
Ердоганове изјаве односе се на изјаву америчког саветника за националну безбедност објављену у понедељак. Болтон је открио да му је амерички председник Доналд Трамп рекао да неће "дозволити Турској да убије Курде".
“Ми не мислимо да Турци треба да предузму војну акцију која није у потпуности координисана са Сједињеним Америчким Државама, минимум, да не угрожавају наше трупе, али и да испуне председников захтев да сиријске опозиционе снаге које су се бориле са нама не буду угрожене”, рекао је он.
Упркос саопштењу председника Доналда Трампа да ће повући 2.000 америчких војника који су стационирани у Сирији, што се сматра изненадном променом курса на терену, чини се да је оно тешко утицало на политику Вашингтона у Сирији уопште. Најновију ретко прикривену опасност од напада на Сирију обелоданио је амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон.
"Нема апсолутно никакве промене у америчкој позицији против употребе хемијског оружја од стране сиријског режима и апсолутно никакве промене у нашем ставу да би на било какву употребу хемијског оружја био дат веома снажан одговор, као што смо то већ двапут урадили", рекао је Болтон.
Иако је распоред планираног повлачења остао неодређен, Болтон је напоменуо да ће САД сматрати сиријског председника Башара Асада одговорним за било какве инциденте који укључују хемијско оружје.
"Док елаборирамо како ће доћи до повлачења и околности, не желимо да Асадов режим види то што радимо као представљање било каквог смањења нашег противљења употреби оружја за масовно уништење", рекао је он.
"Многе опције би биле на столу ... ако [сиријска влада] не обрати пажњу на лекције из та два удара, следећи ће бити много јаснији", рекао је Болтон. Није први пут да је званичник обећао "много јачи" одговор на употребу хемијског оружја у Сирији. Он је дао сличну изјаву још у септембру 2018. године.
САД су окривиле Дамаск за скоро сваки инцидент са хемијским оружјем у Сирији, док су одбијале да сматрају било коју другу страну могућим кривцем. Доказе који се не уклапају у прихваћени наратив, Вашингтон и његови савезници рутински су игнорисали.
У априлу 2018. године, САД, Француска и Велика Британија покренуле су масовни напад на војне и цивилне објекте у Сирији. Напад је изведен након наводног напада хемијским оружјем у граду Думи, 10 км северно од Дамаска. У то време, Вашингтон и његови савезници су одлучили да не чекају да почне истрага Међународне организације за забрану хемијског оружја.
Западна верзија инцидента оспоравана је не само од стране Русије и Сирије, које су саопштиле да је то била лажна операција коју су извели милитанти у Думи, него и од стране неких западних новинара који су се заправо усудили да извештавају са терена.
Мисија за утврђивање чињеница коју је послала Организација за забрану хемијског оружја на крају је дала мешовите резултате, јер је у једном извештају речено, да иако нису откривени нервни агенси на месту наводног напада, нека једињења хлора су откривена. У другом извештају је пријављено само проналажење "хемикалија које нису у надлежности организације", што значи да ништа забрањено Конвенцијом о хемијском оружју није употребљено.
Годину дана раније, за хемијски напад у граду Кан Шаикуну на северу земље такође је био окривљен Асад. Вашингтон је покренуо ракетни напад на ваздушну базу сиријске војске неколико дана након инцидента без чекања на истрагу.
Насупрот томе, гранатирања стамбених насеља у Алепу од стране милитаната у новембру прошле године, у којима су коришћена хемијска средства, на Западу је готово потпуно остало незапажено. Вашингтон је одбацио извештаје о десетинама повређених цивила, тврдивши да су инцидент инсценирали Москва и Дамаск, и да је "вероватно коришћен сузавац против цивила".
РТ: Повлачење америчких снага из Сирије условљено безбедносним гаранцијама Турске за Курде - Болтон - Америчке снаге неће напустити Сирију док Турска не буде гарантовала безбедност курдских милиција које подржавају САД, изјавио је саветник за националну безбедност америчког председника Џон Болтон. Он је додао да нема распореда за повлачење трупа САД из Сирије.
Према Болтону, амерички председник Доналд Трамп му је рекао да "неће дозволити Турској да убија Курде".
“Ми не мислимо да Турци треба да предузму војну акцију која није у потпуности координисана са Сједињеним Америчким Државама, минимум, да не угрожавају наше трупе, али и да испуне председников захтев да сиријске опозиционе снаге које су се бориле са нама не буду угрожене”, рекао је он.
Болтон је такође нагласио да нема одређеног распореда за повлачење трупа САД из Сирије, додајући да Вашингтон није заинтересован за одржавање дугорочног војног присуства у земљи.
„Временски распоред проистиче из политичких одлука које морамо спровести“, истакао је он.
Болтонове изјаве изазвале су критичку реакцију Анкаре. "Ирационално је" тврдити да Турска циља Курде у својим операцијама, рекао је портпарол турског председника Ибрахим Калин, додајући да је турска војна кампања усмерена против "Исламске државе", као и против курдских група које Анкара сматра за терористе.
Циљ Турске је "спасити Курде" од прогона од стране тих "терористичких организација", казао је Калин, и да свака тврдња да те групе могу представљати курдски народ показује "непоштовање према нашој курдској браћи". Он је такође јасно ставио до знања да Анкара не намерава да прекине своју војну кампању, те да ће "Турска одлучно наставити своје напоре".
Болтон је своје коментаре изнео током посете Јерусалиму, где се састао са израелским званичницима како би објаснио изненадну објаву Доналда Трампа прошлог месеца да ће се америчке снаге стациониране у Сирији повући.
Трамп је раније изјавио да је једина мисија САД-а у Сирији - пораз "Исламске државе" - завршена. Чини се да Болтонова изјава поставља нови услов пре повлачења - да се од Анкаре добију гаранције да курдске снаге које подржавају САД у северној Сирији неће бити изложене нападу турских снага.
Иако је Трамп обећао да ће америчке трупе вратити у најкраћем могућем року, горке несугласице између Вашингтона и Анкаре око статуса курдских снага вероватно ће зауставити њихово повлачење. Турска је назвала курдске снаге које имају подршку Пентагона као терористичку групу.
Државни секретар Мајк Помпео је изјавио да је "важно да Турци не покоре Курде", те да је то "још увек део америчке мисије" у Сирији.
Трамп: Повлачимо трупе из Сирије, никада нисам говорио да ћемо то урадити тако брзо - Председник САД Доналд Трамп изјавио је да никада није обећао брзо повлачење америчких трупа из Сирије. Он такође није наводио конкретне рокове за њихово повлачење, пренела је Трампово обраћање новинарима телевизија „Фокс њуз“.
„Повлачимо трупе из Сирије… Никада нисам говорио да ћемо то урадити тако брзо“, рекао је Трамп.
Раније је телевизија Ен-Би-Си саопштила да би Сједињене Америчке Државе могле да оставе део војске на југу Сирије на неограничен рок, упркос одлуци председника да потпуно повуче америчке трупе из ове арапске земље.
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима
Министарство здравља Владе Републике Србије саопштило је данас да су од последњег извештаја тестирани узорци 11.443 особе, од којих је 1.839 налаза позитивно на коронавирус. Хоспитализован је...
Велике технолошке компаније постале су ривали владама, али постоје сумње у корист њиховог монопола за друштво, рекао је руски председник Владимир Путин током виртуелног састанка годишњег...
Пекинг не обећава да ће одустати од примене силе када је у питању мешање из иностранства и тајвански сепаратизам, пренела је Кинеска централна телевизија речи представника...
Кина поздравља споразум Русије и Сједињених Америчких Држава о продужењу Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања, рекао је портпарол Министарства спољних послова Кине, Жао Лиџиан на...
Русија рачуна да искористи пет година на колико ће бити продужен Споразум о стратешком офанзивном наоружању за покретање интензивног дијалога са САД о будућој контроли наоружања,...
Председник Владимир Путин наложио је Министарству спољних послова Русије да обави преговоре са САД о закључењу уговора о продужењу Споразума о смањењу офанзивног наоружања. „Наложити Министарству спољних послова Русије...
Међу спољнополитичким приоритетима нове америчке администрације је и Западни Балкан, речено је у телефонскоу разговору председника САД Џозефа Бајдена и немачке канцеларке Ангеле Меркел. Како се наводи...
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је донета одлука да сви пунолетни грађани Србије у мају добију 30 евра и по 30 евра у новембру. Пензионерима...