Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 27.12. Стање на фронту - .
Преглед политичких и других вести за 27.12.
Чавушоглу: САД донеле одлуку о повлачењу из Сирије захваљујући Турској - Сједињене Америчке Државе донеле су одлуку о повлачењу своје војске из Сирије захваљујући Турској, изјавио је у четвртак шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је раније да је Анкара спремна да почне операцију у сиријском Мандбиџу против снага самоодбране сиријских курда уколико их САД не повуку одатле.
Касније је Ердоган изјавио да је одлучио да одложи почетак војне операције у Сирији после телефонског разговора с председником САД Доналдом Трампом 14. децембра, након које је Трамп одлучио да повуче америчку војску из Сирије.
„Најважнији фактор у одлуци САД да повуче војску из Сирије је Турска. Они повлаче своје војнике захваљујући одлукама које смо ми донели“, рекао је Чавушоглу агенцији „Анадолија“. Морозов: Сирија има право да обезбеђује своју територију - Сирија има право да обезбеђује своју територију, а руски противракетни системи С-300 бране земљу од свих претњи, изјавио је за РИА Новости члан одбора за међународна питања Савета Федерације Русије Олег Морозов.
„Испоруком ракетних система С-300 полазили смо од чињенице да Сирија има право на пристојну безбедност, без обзира на то са које стране се напада њена територија“, рекао је сенатор.
Према његовим речима, Сирија мора имати ефикасан систем противваздушне одбране, што је и показао најновији инцидент са Израелом. Захарова: Русија нема јасну представу о распореду повлачења америчких трупа из Сирије - Русија нема јасну представу о распореду повлачења америчких трупа из Сирије и разлозима за ову одлуку, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова на редовном брифингу.
„Свакако схватамо значај ове одлуке. Према нашој процени, она се састоји у томе да ће помоћи свеобухватном решавању ситуације“, рекла је Захарова, подсетивши да је Москва више пута указивала да „фактичка окупација“ од стране САД значајног дела територије Сирије представља озбиљну препреку за решавање сиријске кризе.
Захарова је нагласила да Москва не схвата у потпуности „све узроке који су подстакли на такав корак“.
Она је додала да није јасно у погледу временског распореда повлачење америчке војске, истичући да се руска страна за сада фокусира на извештаје медија, према којима ће потпуно повлачење америчких копнених снага из североисточне Сирије, из области Ел Танфа, на југ земље бити спроведено у року од два-три месеца.
Територије које ће остати након одласка америчке војске треба да буду предате под контролу Владе Сирије, сматра Захарова.
„Поставља се фундаментално питање: коме ће бити предата контрола над територијама које су оставили Американци? Очигледно је да би то требало да буде сиријска Влада по међународном праву и на основу чињенице какав пут су прошли Сирија и сиријски народ“, рекла је Захарова.
Она је додала да Министарство спољних послова Русије за сада нема информације о контактима између Вашингтона и Дамаска по том питању.
Захарова је констатовала и да повлачење америчког контингента не значи крај деловања међународне коалиције на челу са САД.
„Американци могу да наставе са ваздушним нападима и извођењем ограничених копнених војних операција — то остаје питање“, рекла је Захарова коментаришући изјаве у САД о преласку на нову фазу борбе против тероризма, након повлачења америчких трупа из Сирије. Трамп: У случају да пожелимо нешто да урадимо у Сирији можемо користити базу у Ираку - САД би за борбена дејства у Сирији, у случају потребе, могле да користе војну базу која се налази у Ираку, изјавио је амерички председник Доналд Трамп.
„Ми можемо да користимо ту базу коју имамо у Ираку у случају да пожелимо нешто да урадимо у Сирији“, рекао је Трамп.
На територији Ирака тренутно се налази неколико америчких војних база. Укупан број америчких војника, како се процењује, може да износи и више од 5.000.
С тим у вези Трамп је рекао да нема намеру да смањује број америчких трупа у Ираку.
Доналд Трамп је недавно донео одлуку да повуче снаге из Сирије.
Неприхватљиво било чије војно присуство које није у складу са међународним нормама - Изјава америчког лидера Доналда Трампа да би САД своје борбене операције, након повлачења из Сирије, у тој земљи могле да обављају користећи ирачке базе потврђује чињеницу да „Американци одлазе да би ту и остали“, изјавио је члан Комитета Савета федерације Русије за међународне односе Олег Морозов.
„Свакако да САД могу да користе територију Ирака. Багдад је у великој мери зависан од Вашингтона. Истовремено, Американцима је чак и безбедније да своје операције врше са удаљених локација“, оценио је Морозов.
Он је навео и да се Американци у Сирији не осећају претерано комфорно. Њихово присуство се никоме не допада, а пре свих то се односи на активне учеснике у политичком процесу.
„Наша реакција је очигледна. Неприхватљиво је било чије војно присуство, па чак и са удаљених локација, које није у складу са међународним нормама“, закључио је руски сенатор.
Доналд Трамп је изјавио да би САД за борбена дејства у Сирији, у случају потребе, могле да корист војну базу која се налази у Ираку. Турска делегација долази у Москву како би се разговарало о ситуацији у Сирији - Турска делегација допутоваће у Москву 29. децембра како би разговарала са представницима руске власти о ситуацији у Сирији, изјавио је портпарол водеће турске Партије правде и развоја Омер Челик.
Како је прецизирао Челик, главна тема биће војна операција Турске источно од Еуфрата и повлачење америчких трупа из Сирије.
У саставу делегације у Москву ће допутовати министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу, министар одбране Хулуси Акар и шеф Националне обавештајне службе Хакан Фидан.
Нешто раније је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао да намерава да посети Москву и да се састане са руским лидером Владимиром Путином како би такође разговарао о ситуацији у Сирији.
Како је тада казао, његовој посети претходиће и посета турске делегације руској престоници.
Он је такође најавио и да је Анкара спремна да покрене војну операцију у сиријском Манбиџу против курдских оружаних групација уколико САД не уклоне те јединице са те територије.
Русија блиско усаглашава са Турском питања о вођењу војних операција у Сирији - Русија блиско усаглашава са Турском питања о вођењу војних операција у Сирији, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
„Ми блиско координишемо наше ставове и реализацију конкретне политике о Сирији са нашим турским колегама како у спољној политици, тако и у области одржавања војних противтерористичких операција на копну“, рекла је Захарова на редовном брифингу, одговарајући на питање о спровођењу турске операције у Сирији.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
Лидери афричког континента су под све већим притиском да бојкотују догађаје које организује Кремљ, изјавио је званичник Министарства спољних послова Анатолиј Башкин.
Неће власт појединачно срушити ни један ни два интервјуа Емира Кустурице већ сопствена осионост иза које не стоји ни изблиза онолико интелигенције колико она мисли да посједује
Чини се да су многи у народу, па и у елити навикли на Вучићеву верзију пакла. Овај врло специфичан пакао постао је многима зона комфора јер мисле да је неизвесно шта ће бити после, а ово зло барем познајемо
Србија и Сједињене Америчке Државе званично су започеле стратешки дијалог. О томе шта ће тај облик партнерства значити у пракси, како ће утицати на односе Београда и Вашингтона, између осталог, за РТС је говорио Џејмс О\'Брајан, помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања.
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе. То није фантазија, већ њихова стварност. Русија може да понуди физички огромне просторе, као и културне и вредносне смернице за милионе људи који желе да постану држављани Русије. У суштини, то је мултинационални и сложени, али уједињени руски свет који се градио и наставиће да се гради у будућности
Председник Србије Александар Вучић рекао је да су америчке санкције НИС-у свеобухватан удар на руске компаније и компаније повезане са њима, међу којима је и НИС. Реч је, како је рекао, о најтежим санкцијама, очекују излазак руског капитала до 25. фебруара. Истакао је да ће Србија реаговати одговорно и озбиљно и да неће журити са доношењем погрешних одлука
Учествовање Александра Вучића у подлом америчком плану да се Русија протера са тржишта енергената у Европи за Москву би могло да буде преломна тачка када је реч о српско-руским односима
Нова Демократска странка Србије (Нови ДСС) саопштила је данас да америчка одлука о увођењу санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) не сме да произведе политичку, економску и медијску атмосферу која би логиком „сила Бога не моли” довела до потпуног окретања Србије Западу
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске стране, јуришне групе са подршком дронова већ дејствују у непосредној близини западних предграђа овог насеља.
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у Лењинградској области.